Világéletemben történész szerettem volna lenni, és azok közé a szerencsések közé tartozom, akik sikeresen el is érték az álmaimat. Néhány év közgyűjteményi munka után sikeresen elhelyezkedtem egy kutatóintézetnél, ahol egyre inkább kiteljesedek. Megtaláltam azt a témát is, amelyről el tudom képzelni, hogy akár egész életemben kutatom. És bár én sem tagadhatom a történészi életpálya árnyoldalait – legfőképpen a kevés fizetést, és az átlaghoz képest kétszer annyi munkát – elhivatottságom és szenvedélyeim miatt mégsem merült fel soha bennem az, hogy otthagyjam a pályát. Történészi mivoltomból fakadóan mindig is érdekelt a családfakutatás is. Mostanáig nem jutott időm arra, hogy ebben komolyabban elmélyüljek, azonban néhány hete rászántam magam. Elkezdtem kikérdezni a rokonaimat, beleértve a még élő idősebb hozzátartozóimat, átnéztem a fennmaradt családi iratokat, naplókat. Számos más érdekesség mellett egy egészen megdöbbentő információt is találtam: több felmenőmről kiderült, hogy alkoholizmussal küzdöttek. Arra gondoltam, milyen jó lett volna, ha már az ő idejükben is igénybe vehető lett volna profi segítség erre a problémára. Ma már ugyanis az alkoholizmussal küzdők bátran igénybe vehetik szakemberek segítségét. Például addiktológus budapest városában is rendelkezésre áll, mégpedig a Felépülők Családi Felépülési Központ nevű szervezet jóvoltából.
A Központ weboldalán részletesen olvashatunk az alkoholizmus legfontosabb ismérveiről, és a Budapesten is rendelkezésre álló addiktológusok által nyújtott segítség részleteiről. A Családi Felépülési Központ egy 28 napos bentlakásos programot kínál az alkoholizmus kezelésére, melyet olyan addiktológiai szakemberek vezetnek, akik saját felépülési tapasztalatukkal is támogatják a pácienseket. Az intézmény célja, hogy az alkoholizmus okozta szenvedéssel ne egyedül küzdjenek, hanem egy közösségi, strukturált és személyre szabott program segítségével találjanak kiutat a függőségből. A program a Minnesota-modell alapján épül fel, amely több mint hét évtizede bizonyított világszerte, és az itt alkalmazott módszerek a gondolkodásmód, az érzelmi állapot és az életstílus átalakítását célozzák meg.
A kezelés több lépésben valósul meg: a folyamat egy telefonos konzultációval kezdődik, ahol felmérik a páciens aktuális helyzetét, majd személyes konzultáción, állapotfelmérésen keresztül határozzák meg a szükséges beavatkozásokat. Ezt követően szerződéses alapon rögzítik a program menetét, majd a 28 napos, kiscsoportos, komplex rehabilitációs tréning indul, mely során a résztvevő megtanulja, hogyan kezelje a függőségét, és miként váljon képessé az absztinenciára. A kezelés után a program két évre vállalt, díjmentes utógondozást is kínál, így biztosítva a hosszútávú, tartós józan élet kialakítását.
A központ munkáját számos sikeres visszajelzés és kliensélmény támasztja alá, melyek szerint a program különösen eredményes azoknál, akik részt vettek az utógondozásban is. Az intézményben több addiktológus budapest területén is tevékenykedik, így a fővárosiak számára ez kedvező lehet. Az alkoholizmus nem csupán az egyén problémája, hanem a családi körben is megnyilvánul, ezért a program nemcsak az érintettek, hanem hozzátartozóik számára is kínál konzultációkat és előadásokat, így segítve a környezet támogatását a felépülési folyamatban. Az intézmény hangsúlyozza, hogy a felépülés nem a „leszokás”, hanem az új életstílus, az önismeret és az érzelmi kiegyensúlyozottság megszerzésének folyamata, amely végső soron a személyes döntésen és aktív részvételen alapul.